توضیحات دوره آموزش مدیریت و اضطراب

اضطراب چیست؟

کاهش استرس و اضطراب - 15 روش موثر برای داشتن آرامش بیشتر | دیجی‌کالا مگ

بسیاری از مردم هنگام مواجهه با مشکلات شغلی، قبل از امتحان دادن یا اتخاذ تصمیمات حساس، عصبی و مضطرب می‌شوند. این نوع از اضطراب که توسط فرد کنترل می‌شود، اضطراب طبیعی است. اضطراب احساس ناخوشی، نگرانی یا تنشی است که شما در پاسخ به شرایط تهدید کننده یا فشارزا ارائه می دهید . توجه به این نکته لازم است که برخی از افراد بیش از دیگران مضطرب اند.

اما اگر اضطراب به صورت ترس و نگرانی بیش از حد، غیرمنطقی و غیرقابل کنترل باشد و در زندگی روزمره شخص اختلال ایجاد کند، نوعی بیماری روحی جدی محسوب می‌شود. افراد مبتلا به اختلالات اضطراب، ترس، نگرانی، اندوه و پریشانی را به طور مداوم تجربه می‌کنند. اما با درمان آن، اکثر افراد می‌توانند این احساسات را مدیریت کرده و به زندگی عادی برگردند.

مدیریت اضطراب چیست؟

8 روشی که استرس های منفی را از ما دور می کند

اضطراب واکنشی طبیعی به شرایط تهدیدآمیز است و نوعی عملکرد برای زنده ماندن دارد. شدت اضطراب درجات گوناگونی دارد، از نگرانی مبهم تا نشانه های جسمی قوی یا احساس وحشت تا حدی که انسان فکر می کند در حال بیهوش شدن است. اما اگر اضطراب به صورت ترس و نگرانی بیش از حد، غیرمنطقی و غیرقابل کنترل باشد و در زندگی روزمره شخص اختلال ایجاد کند، نوعی بیماری روحی جدی محسوب می‌شود.

نشانه ها و درمان اضطراب پنهان |اضطراب پنهان | استرس | کلینیک اعصاب و روان راه احیاء

افراد مبتلا به اختلالات اضطراب، ترس، نگرانی، اندوه و پریشانی را به طور مداوم تجربه می‌کنند. اما با درمان آن، اکثر افراد می‌توانند این احساسات را مدیریت کرده و به زندگی عادی برگردند. اضطراب برای افراد گوناگون به صورتهای گوناگونی احساس می شود و شدت آن می­تواند متفاوت باشد. اضطراب ملایم می­تواند بصورت نگرانی، بی قراری یا احساسی غیر واقعی مانند بودن در یک حباب جلوه کند. اضطراب شدید می­تواند در بدن بیشتر احساس شود. در آن حالت می­تواند بصورت دشواری در تنفس، فشار به روی سینه و یا تپش قلب احساس شود. اگر اضطراب بطور ناگهانی ظاهر شود بدون اینکه شما آماده باشید، به آن اضطراب ناشی از هراس آنی می گویند و آنچه که هنگام اضطراب ناشی از هراس آنی اتفاق می افتد حمله ناشی از هراس خوانده می شود.

انواع اختلال اضطرابی :

 • اختلال اضطراب عمومی
 • وسواس فکری (ocd)
 • اختلال هراس
 • اختلال پس از سانحه
 • اختلال اضطراب جدایی
 • انواع فوبیا

اختلال اظطراب عمومی چیست ؟ در ادامه با ما باشید

افراد مبتلا به اختلال اضطراب عمومی اضطراب و نگرانی مداوم از فعالیت ها یا رویدادهای زندگی را تجربه می کنند، حتی از فعالیت ها یا رویدادهای عادی یا روتین. این نگرانی باعث ایجاد علائم جسمی در بدن مانند سردرد، ناراحتی گوارشی یا بی خوابی می شود. در دوره مدیریت اضطراب، بیشتر به شناخت اختلال اضطراب عمومی و دیگر اختلال ها به آن پرداخته می شود که برای کسب اطلاعات بیشتر این دوره را خریداری کنید.

ما شما را انرژی می دهیم

روش هایی کاربردی برای کنترل استرس و اضطراب (بخش دوم)

 • وسواس فکری (OCD) چیست؟

OCD تجربه مداوم افکار و نگرانی های ناخواسته یا مزاحم است که باعث اضطراب می شود. ممکن است فرد بداند که این افکار بی اهمیت هستند، اما سعی کند با انجام کارها یا رفتارهای خاصی اضطراب خود را تسکین دهد. این ممکن است شامل شستن مکرر دست، شمارش اعداد یا بررسی مواردی از قبیل قفل بودن خانه به طور مکرر باشد.

اختلال هراس چیست؟

اختلال هراس باعث وقوع ناگهانی و تکرار اضطراب، ترس و وحشت شدید می شود که در عرض چند دقیقه به اوج خود می رسد. این امر به عنوان حمله هراس شناخته می شود. افرادی که دچار حمله هراس می شوند ممکن است موارد زیر را تجربه کنند:

 • احساس خطر وجود دارد
 • تنگی نفس
 • درد قفسه سینه
 • ضربان قلب سریع یا نامنظم که احساس لرزش یا تپش ایجاد می کند (تپش قلب)

حملات هراس ممکن است موجب نگرانی فرد در مورد وقوع مجدد آنها شود یا سعی در جلوگیری از موقعیت هایی کند که قبلاً حمله هراس در آنها رخ داده است.

اختلال پس از سانحه (PTSD) چیست؟

PTSD عموما بعد از آنکه شخص یک واقعه آسیب زننده از قبیل:

 • جنگ
 • حمله
 • بلایای طبیعی
 • تصادف

را تجربه می کند اتفاق می افتد.

اختلال اضطراب جدایی چیست؟

این ۱۸ روش اعصاب شما را آرام می‌کند

این یک وضعیت کودکی است که کودک هنگام جدا شدن از والدین یا سرپرستان خود با اضطراب روبرو می شود. اضطراب جدایی بخش عادی از رشد کودک است. بیشتر کودکان در حدود 18 ماه از این میزان بیشتر می شوند. با این حال ، برخی از کودکان نسخه هایی از این اختلال را تجربه می کنند که فعالیت های روزانه آنها را مختل می کند.

انواع فوبیا را در جهت مدیریت اضطراب بشناسید:

این ترس از یک شیء، رویداد یا وضعیت خاصی است که وقتی در معرض آن قرار دارید دچار اضطراب شدید می‌شوید. فوبیا با یک میل شدید به مقاومت نسبت به تجربه موضوعی که شما را دچار آن فوبیا می کند همراه است. فوبیا، مانند آراکنوفوبیا (ترس از عنکبوتها) یا کلاستروفوبیا (ترس از فضاهای کوچک)، ممکن است باعث شود شما هنگام مواجهه با چیزی که از آن می ترسید. البته این دوره بیشتر جنبه مربوط به اضطراب را بررسی میکند و در دوره رهایی از ترس ما به طور مفصل از فوبیا ها توضیح داده ایم که برای آشنایی بیشتر می توانید کلیک کنید.

این ترس از یک شیء، رویداد یا وضعیت خاصی است که وقتی در معرض آن قرار دارید دچار اضطراب شدید می‌شوید. فوبیا با یک میل شدید به مقاومت نسبت به تجربه موضوعی که شما را دچار آن فوبیا می کند همراه است. فوبیا، مانند آراکنوفوبیا (ترس از عنکبوت ها) یا کلاستروفوبیا (ترس از فضاهای کوچک)، ممکن است باعث شود شما هنگام مواجهه با چیزی که از آن می ترسید، حملات هراس را تجربه کنید. فوبیا یا ترس غیر منطقی، یک نوع از اختلال اضطراب است که در آن فرد ترس بی امان از یک موقعیت، یک مکان یا یک چیزی دارد. افراد مبتلا به اختلال هراس در طول زندگی خود از چیزی بیش از حد واقعی ترس دارند.

فوبیای اجتماعی : این فوبیا شامل ترس از مورد قضاوت دیگران قرار گرفتن نیز می شود. افراد مبتلا به فوبیای اجتماعی احساس می کنند که در شلوغی آنها زیر ذره بین هستند و مورد بررسی قرار میگیرند و روی هم رفته آنها ترجیح می دهند از اجتماعات دسته جمعی دوری کنند.

آگورافوبیا : بیماران مبتلا به این اختلال، در معرض خطر ابتلا به اختلال پانیک نیز هستند. این افراد، همانند فوبیای اجتماعی از مکان های شلوغ و عمومی اجتناب می کنند.

فوبیاهای به خصوص (فوبیا های ساده) : ترس بیش از حد در مورد شرایط به خصوص، موجودات زنده، مکان ها، فعالیت ها و … مانند ترس از :

 • سگ ها (سگ هراسی یا سینوفوبیا)
 • دندانپزشکان (دنتو فوبیا)
 • خفاش ها (چیروپتوفوبیا)
 • پرواز (آویوفوبیا)
 • قورباغه ها (رانیدا فوبیا)
 • مار ها (اُفیدیو فوبیا)
 • پرندگان (اورنیتو فوبیا)

استرس ناشی از عوامل پزشکی :

اضطراب با فاکتورهای پزشکی نظیر کم خونی، آسم، عفونت ها و انواع مشکلات قلبی در ارتباط است. برخی از این عوامل مرتبط عبارت اند از:

 • مواجهه با علائم یک بیماری
 • استرس ناشی از یک بیماری بسیار جدی
 • عوارض جانبی داروها

نشانه ها و علائم اضطراب را برای مدیریت اضطراب بشناسید:

 عصبی بودن‌، بی طاقتی، و پرتنش بودن

 در موقعیت های عادی زندگی احساس خطر و ترس کردن

 تپش قلب

 تنفس شدید و تند

 تعرق شدید

 لرزش بدن و انقباض عضلانی

 صعف و بی حالی

 بی خوابی

 اختلال تمرکز و عدم شفافیت فکری

 مشکلات گوارشی

 وسواس درباره برخی ایده ها (وسواس فکری)

 درد قفسه سینه

 تهوع

کاهش استرس و اضطراب با روش های طبیعی راهنمای تصویری | سلامتی 24

درمان و رفع سریع استرس و نگرانی با تکنیک شگفت انگیز ژاپنی در 5 دقیقه

اینها و موارد بسیار دیگری اگر در طول زمان به صورت مکرر اتفاق بیافتد می توانند از نشانه های اختلال اضطرابی در شما باشند و اگر آنها را جدی نگیرید و به حال خود رها کنید، می توانند به مرور زمان عمیق تر و شدیدتر به شما آسیب بزنند. آسیب هایی ذهنی و جسمی،‌ آسیب های ارتباطی، شغلی و در مجموع می توانند زندگی شما را به چالشی لحظه به لحظه تبدیل کنند. بنابراین اگر امروز احساس می کنید که دچار اضطراب هستید و این اضطراب در طول زمان مداومت پیدا کرده است، نسبت به درمان آن و یادگیری راهکارهای عملی برای مدیریت اضطراب تان، با خرید دوره مدیریت اضطراب همین امروز اقدام کنید.

چه مواردی باعث ایجاد اضطراب می شود؟

پزشکان هنوز به طور کامل نمی دانند چه چیزی باعث اختلالات اضطرابی می شود. در حال حاضر، اعتقاد بر این است که تجربیات آسیب‌زننده‌ی خاصی می تواند اضطراب را در افرادی که مستعد ابتلا به آن هستند ایجاد کند. ژنتیک، همچنین ممکن است در اضطراب نقش داشته باشد. در بعضی موارد، اضطراب می‌تواند ناشی از یک بیماری فیزیکی باشد و ممکن است اولین نشانه های یک بیماری جسمی به جای روانی باشد.

فرد ممکن است همزمان یک یا چند اختلال اضطرابی را تجربه کند. همچنین این اضطراب ممکن است با سایر مشکلات سلامت روان مانند افسردگی یا اختلال دو قطبی همراه باشد. این امر به ویژه در مورد اختلال اضطراب عمومی، که اغلب با وضعیت روانی دیگری همراه است، صادق است.

حرکات ساده یوگا برای کاهش استرس و رهایی از افکار منفی - shebreh.com

راهکارهای اولیه برای کم کردن اضطراب و مدیریت اضطراب :

در حالی که مصرف دارو و صحبت با یک درمانگر می تواند به درمان اضطراب کمک کند، مقابله با اضطراب یک کار تمام وقت است. خوشبختانه بسیاری از تغییرات ساده در شیوه زندگی شما می تواند به کاهش اضطراب شما کمک کند.

ورزش کنید. داشتن برنامه منظم ورزشی در طول هفته می تواند به کاهش استرس و اضطراب شما کمک کند. اگر به طور معمول بی تحرک هستید و نسبت به ورزش کردن تنبلی می کنید، فقط با چند فعالیت ساده در روز شروع کنید و با گذشت زمان، طول مدت و تعداد حرکت ها را بیشتر کنید.

از مصرف الکل و داروهای روان گردان خودداری کنید. استفاده از الکل یا مواد روان گردان می تواند اضطراب را در شما ایجاد کرده و یا افزایش دهد. اگر احساس می کنید که نمی توانید استفاده از این موارد را کنار بگذارید، به پزشک یا متخصص در این زمینه مراجعه کنید.

سیگار کشیدن را متوقف کرده و مصرف نوشیدنی های کافئین دار را کاهش داده یا متوقف کنید. نیکوتین موجود در سیگار و کافئین نوشیدنی های کافئین دار مانند قهوه ، چای و نوشیدنی های انرژی زا می تواند علائم اضطراب را در شما شدت دهد.

تکنیک های آرامش و مدیریت استرس را تمرین کنید. انجام مدیتیشن، تمرین تکنیک های تجسم و انجام یوگا همه می تواند باعث آرامش و کاهش اضط راب در شما شوند.

به اندازه کافی بخوابید. کمبود خواب باعث افزایش احساس بیقراری و اضطراب می شود.

رژیم غذایی سالمی داشته باشید. به مقدار کافی میوه، سبزیجات، غلات سبوس دار و پروتئین در رژیم غذایی تان داشته باشید. کمبود مواد مغذی می تواند علائم اضطراب را در شما تشدید کند.

دوره مدیریت اضطراب چه مواردی را به شما می آموزد؟

 در این دوره به طور عمیق تری با اضطراب، ترس، فوبیا آشنا می شویم

 می‌آموزیم که در چه موقعیت هایی دچار اضطراب می شویم

 با عواملی که ما را در تله اضطراب گرفتار می کنند آشنا می شویم

 اثرات ترس بر اضطراب را می شناسیم

 نقش دوران کودکی در اضطراب های بزرگسالی را می شناسیم

 و راهکارهایی عملی برای کاهش و درمان اضطراب کسب می کنیم

 

 

شهریه دوره آموزشی

 

آنلاین : 700.000 هزارتومان


دوره آنلاین بصورت زنده در سایت برگزار می گردد(ظرفیت 10 تا 25 نفر) بهمراه مدرک معتبر

 


حضوری : 1.000.000 هزارتومان


دوره حضوری با رعایت پروتکل های بهداشتی (تعداد شرکت کنندگان 10 تا 15 نفر) بهمراه ارئه مدرک معتبر

 


طلایی : 2.500.000 میلیون تومان


دوره طلایی با ظرفیت 2 تا 5 نفر برگزار می شود که با توجه به شرایط هر دوره بصورت تئوری و عملی و یا همراه با بازدید و دارای مدرک معتبر می باشد.

 


 

 

 

دمو اموزشی