توضیحات تلقیح مصنوعی در بوقلمون

❇️ اهمیت تلقیح مصنوعی در بوقلمون:

✔️ نبود مزارع بوقلمون مادر و منابع تخم هاي قابل جوجه کشي در کشور، اين بررسي را در پي داشت تا کاربرد عملياتي و بازدهي تلقيح مصنوعي بوقلمون هاي نژاد BUT براي نخستين بار در ايران انجام شود.

✔️در مورد بوقلمون به دلیل اصلاح ژنتیکی در سرعت رشد و خصوصیات شکل سینه و بدن، استفاده از این روش برای باروری کاملا توجیه اقتصادی دارد. صنعت پرورش مرغ گوشتی نیز به دلیل تاکید زیاد بر ویژگی سرعت رشد، وزن بدن و رشد هر چه بیشتر عضله سینه در جهت استفاده روزافزون از این شیوه پیش می رود.
❌❌ این در حالی که در صنعت پرورش اردک و مرغ تخمگذار، هنوز روش تلقیح مصنوعی چندان توجیه پذیر نمی باشد. در بلدرچین نیز چنین به نظر می رسد که استفاده تجاری از این شیوه به دلیل وجود کف (Foam) که جمع آوری منی واقعی را مختل می کند، به مدت زمان بیشتری نیاز داشته باشد.

جفت گیری بوقلمون ها و هر آن چه که باید درباره آن بدانید - مرجع تخصصی دام و  طیور
✔️ از آنجا که هم زمان با افزایش وزن بوقلمون مادر گوشتی که در نتیجه کاربرد روش های اصلاح نژادی به وجود آمده است، باروری این نژادها در طی جفت گیری طبیعی کاهش یافته است لذا تلقیح مصنوعی می تواند به عنوان قسمت از نظام بسیار پیچیده و موثر مدیریت در جهت به حداکثر رساندن توانایی تولید مثل در مرغان والد گوشتی به حساب آید

✔️ از طرفی کاربرد وسیع تلقیح مصنوعی در صنعت طیور، تعداد پرندگان نر مورد نیاز در تمام حلقه های زنجیره اصلاح نژادی و پرورش را کاهش داده و در نتیجه آن استفاده هر چه موثرتری از پرندگان نری که از نظر ژنتیکی برتر هستند به عمل می آید. 

✔️ دیگر مزایای فن آوری تلقیح مصنوعی این است که رکوردهای مادری و پدری در شجره گله ها، آسان تر و با دقت بیشتری حفظ می گردند. 
✔️ همچنین ذکر این موضوع که نرها بیشتر مایل به جفت گیری با ماده هایی هستند که از نظر قدرت بدنی متوسط می باشند و ماده هایی واقع در راس یا پایین این رده بندی ممکن است قادر به جفت گیری به دفعات کافی جهت اخذ اسپرم به طور مداوم نباشند. 
 👌تلقیح مصنوعی این اطمینان را به وجود می آورد که هر فرد ماده میزان مطلوبی از منی را دریافت نموده است.

لقاح مصنوعی قناری بدون نیاز به جفت و جفت گیری

⭕ تلقیح مصنوعی بوقلمون به معنی انتقال اسپرم از بوقلمون نر به بوقلمون ماده به صورت مصنوعی و با استفاده از تجهیزات هست.
در تلقیح طبیعی انتقال اسپرم بدون واسطه انجام شده ولی در تلقیح مصنوعی به واسطه تجهیزات. هدف از این کار ، نطفه دار کردن تخم بوقلمون ماده جهت جوجه کشی و تولید جوجه بوقلمون هست.

✅ پیشرفت علمی صنعت پرورش بوقلمون در 6 دهه گذشته
محلولهای جدید نگهداری اسپرم، به مزرعه داران این امکان را می دهد که اسپرمهای گرفته شده را تا 24 ساعت پس از اسپرم گیری نگهداری کنند بدون آنکه به قابلیت باروری آنها آسیبی وارد شود.در دهه 1930 ویلیام بارو و جوزف کوئین روش هائی را برای جمع آوری اسپرم و انجام عمل تلقیح مصنوعی در طیور ارائه کردند که امروزه نیز این روشها با اندکی تغییر مورد استفاده قرار می گیرند. 

👌👌مطمئنا تلقیح مصنوعی در صنعت بوقلمون یک روش بسیار عالی برای تولید تخمهای بارور می باشد و در تولیدات جدید تقریباً همه ماده ها بصورت مصنوعی تلقیح می شوند به گونه ای که می توان گفت 100% از نزدیک به 300 میلیون قطعه بوقلمونی که به طور سالیانه برای مصرف داخلی آمریکا تولید می شوند حاصل تلقیح مصنوعی هستند.

 

✅به گفته یکی از محققین، تلقیح مصنوعی در بوقلمون بطور قابل ملاحظه ای موثرتر از جفت گیری طبیعی می باشد بعلاوه اینکه با لقاح مصنوعی نیاز به نگهداری بوقلمونهای های نر کمتری برای تولید تخم های بارور می باشد و نسبت لازم بوقلمون نر به ماده از 1 به 10 در روش جفت گیری طبیعی به حدود 1 به 30 در روش لقاح مصنوعی کاهش می یابد. 

✅ از آنجاییکه تلقیح مصنوعی شامل جمع آوری منی از همه بوقلمونهای نر یک گله می باشد، لذا تعیین یک ویژگی جهت شناسائی آسان و سریع اسپرمهای بارور می تواند بعنوان یک اهرم جهت انجام مدیریت بهتر و آسان تر تولید مثل در گله های بوقلمون بکار گرفته شود.

✅ آزمایش جدید ارزیابی حرکت اسپرم، ارزان، علمی و سریع‌ است و به حداقل اطلاعات یا آموزش خاص برای انجام نیاز داشته و به آسانی در فارمهای تجاری نیز قابل استفاده است.

در بوقلمون های سنگین مانند  BUT۶ (بوقلمون سفید) و بوقلمون برنز سینه پهن نسل یک به علت سنگینی وزن نرها الزاما از تلقیح مصنوعی استفاده میشه و به هیچ عنوان از تلقیح طبیعی استفاده نمیشه.

⁉️آیا خودمون میتونیم تلقیح مصنوعی بوقلمون رو انجام بدیم؟

✔️بله. تلقیح مصنوعی بوقلمون مهارتی هست که طی یک آموزش فشرده یک الی سه روزه میتونیم به دست بیاریم و با تمرین سطح مهارت خودمون رو افزایش بدیم.

⭕تلقیح مصنوعی بوقلمون به تجهیزاتی نیاز داره که بسته به نیاز به دو گروه تقسیم میشن:

الف) تجهیزات حرفه ای که مخصوص مزارع بزرگ هست و کمتر موضوع صحبتمون هست.

ب) تجهیزات ارزان قیمت که مخصوص مزارع کوچک و متوسط هست و همه ما امکان خرید و استفاده از اونها رو دارین و یادگیری کار با این تجهیزات به طور میانگین نیاز به یک روز آموزش فشرده داره.

✅ سرفصل های دوره آموزشی تلقیح مصنوعی در بوقلمون:

✔️ مقدمه

✔️ تاریخچه تلقیح مصنوعی در طیور

✔️فیزیولوژی دستگاه تولید مثلی در بوقلمون

✔️ بیماریهای مرتبط با سیستم تولیدمثل بوقلمون

✔️ زمان اسپرم گیری 

✔️ چگونگی اسپرم گیری از بوقلمون های نر گله

✔️ نحوه ی جمع آوری و نگهداری از اسپرم

✔️چگونگی رقیق کردن منی(اسپرم)

✔️ ارزیابی کیفیت اسپرم

✔️ روش تلقیح در بوقلمون ماده

✔️ توجیه اقتصادی کار

 

 

شهریه دوره آموزشی

 

آنلاین : 1.800.000  هزارتومان


دوره آنلاین بصورت زنده در سایت برگزار می گردد(ظرفیت 10 تا 25 نفر) بهمراه مدرک معتبر

 


حضوری : 2.500.000 هزارتومان


دوره حضوری با رعایت پروتکل های بهداشتی (تعداد شرکت کنندگان 10 تا 15 نفر) بهمراه ارئه مدرک معتبر

 


طلایی : 4.500.000 میلیون تومان


دوره طلایی با ظرفیت 2 تا 5 نفر برگزار می شود که با توجه به شرایط هر دوره بصورت تئوری و عملی و یا همراه با بازدید و دارای مدرک معتبر می باشد.


مجازی : 1.500.000 هزار تومان


دوره مجازی مبتی بر متن می باشد که پس از ثبت نام در دوره ،فایل  پی دی اف آموزشی و یا سی دی آموزش دوره در اختیار کارآموزان قرار می گیرد.
نکته : این دوره بدون مدرک آموزشی است