توضیحات پرواربندی گوسفند

یکی از شغل های پر سود گوسفند داری است که به روش های پرواربندی، داشتی و اصلاح نژاد انجام میشود البته که پرواربندی گوسفند و بره به معنای رساندن گوسفندان جوان و بره ها به وزن ایدآل یعنی 50 کیلوگرم در پایان دوره پرواربندی است که بتوانند آنها را بفروشند.

طرح یکهزار راسی پرورش بره در سلسله لرستان بهره‌برداری شد - ایرنا

تولید گوشت،پشم، شیر و... همگی جزو موارد اصلی و اهداف پرورش گوسفندان محسوب می شوند از این رو بسته به هدف شما یعنی تولید گوشت، شیر، پشم یا حتی افزایش تولید مثل باید نوع و سیستم پرورش گوسفندان را انتخاب کنید. یکی از روش های کوتاه مدت در شغل دامپروری گوسفندان مربوط به پرواربندی بره های گوشتی می شود چونکه در مدت زمان کوتاهی یعنی صد روز می توانید بره ها را از وزن 25 تا 30 کیلوگرم به وزن ایده آل یعنی 50 کیلوگرم برسانید و سپس با فروش آنها سود خوبی به دست آورید. با وجود اینکه پرواربندی بره گوشتی می تواند سریعتری زمان برای رسیدن به سود باشد اما باید به خوبی تغذیه مناسب و جایگاه مناسب برای دام ها فراهم شود تا به سرعت رشد کنند و به وزن مورد نظر برسند. تغذیه مناسب و مراقبت ویژه از بره ها در دوره پرواربندی دو تا از فاکتورهای مهم هستند که باید به آنها رسیدگی کنید اما هنگام خرید بره شیری حتما باید یک سری نکات را چون قیمت بره زنده  و همچنین سلامت بره را در نظر بگیرید و حتما وزن بره کمتر از 25 کیلوگرم نباشد زیرا در غیر اینصورت تلفات و مرگ و میر بره ها زیاد است.

يك واحد پرواربندي صنعتي بره در بروجرد بهره برداري شد - ایرنا

انواع روش های پرواربندی برهپرواربندی در محیط محصور که در این روش حتما باید یک ساختمان و آغل مسقف برای بره ها در نظر بگیرید و با تغذیه مناسب شامل کنسانتره و علوفه آنها را به وزن 50 الی 60 کیلوگرم در پایان صد روز برسانید.پرواربندی در محیط آزاد که به صورت پرورش بره ها در مرتع طبیعی انجام می شود و همچنین در کنار چرای گوسفندان به آنها کنسانتره داده می شود هر چند این روش با کاهش هزینه های نگهداری از گوسفندان و بره ها همراه است اما وزن گیری کمتری نسبت به روش محیط محصور دارد.پرورش بره با رعایت نکات مهم و ضروریبرای پروار بره ها باید به فکر خرید بره گوشتی باشید یعنی نژادهای چون افشاری، بهمنی، مهربان، زندی، بلوچی، کردی، سنجابی، سنگسری، عربی که در آنها سرعت رشد و وزن گیری بالایی وجود دارد.علاوه بر انتخاب بره نژاد گوشتی حتما باید بره های با وزن 25 تا 30 کیلوگرم را بخرید چونکه مقاومت بدنی به نسبت بالاتری از بره های وزن کمتر از 25 کیلوگرم را دارد و مرگ و میر آنها کمتر است.برای کاهش هزینه خود باید خرید بره زنده را در فصل تابستان انجام دهید که فروش بره شیری خیلی زیاد رخ می دهد و قیمت بره زند در فصل تابستان قیمت پایین تری نسبت به فصل های دیگر سال دارد.پرواربندی بره و گوسفندان به مدت 100 روز است و باید در فصل پرواربندی یعنی اوایل پاییز این کار انجام شود.

ضرورت اصلاح شیوه پرورش دام در همدان - همشهری آنلاین

توجه داشته باشید که بغیر از موارد بالا حتما بره های نر را از بره ماده جدا کنید و توجه داشته باشید که سرعت رشد بره نر نسبت به بره ماده بیشتر است از این رو خرید بره نر و پرورش آنها می تواند سوددهی بیشتری نسبت به بره ماده برای شما داشته باشد.

انواع پرواربندی گوسفند و برهپروار بره های شیری

در این روش تنها بره های شیری را پروار می کنند که به سه روش معمولی، زود شیرگیری بره از میش مادر و همچنین بره های شیر پروار انجام می شود.

در روش معمولی بره ها علاوه بر تغذیه از شیر میش مادر به آنها کنسانتره و علوفه داده می شود تا شکمبه بره به خوردن کنسانتره و علوفه عادت کند و در زمان پایان شیرخوارگی یعنی سن سه ماهه بره ها از مادران خود جدا می شوند و پس از رسیدن به وزن 40 تا 50 کیلوگرم به کشتارگاه فرستاده می شوند.در روش از زود شیرگیر بره از میش مادر به دلیل کمبود شیر میش مادر عملا در سن دو یا سه ماهگی بره ها را از شیر مادر می گیرند و با کنسانتره پروتئین 18 درصد تغذیه می کنند.پروار شیر پروار یک روش معمول در کشورهای اروپایی است که در آن بیشتر بره ها تا سن سه ماهگی از شیر میش مادر تغذیه می شوند و سپس به کشتارگاه ها فرستاده می شوند.

اهداف پروش گوسفند زنده و انواع روش های آن

پرواربندی مرتعی

در این روش بره ها به مرتع طبیعی و مصنوعی برده می شود و در این زمان به آنها مقدار خوراک کنسانتره داده می شود تا زمان رسیدن به وزن 40 تا 50 کیلوگرم به کشتارگاه فرستاده شوند.

پرواربندی گوسفندان جوان

گزارش ممیزی پرواربندی گوسفند

در این روش معمولا گوسفندان جوان در فصل  تابستان خریده می شود و به صورت دستی و نگهداری در مرتع زمانی که به سن یازده ماهگی به وزن 50 کیلوگرم رسیدند آنها را به کشتارگاه ها میفرستند.

 

پرواربندی گوسفندان پیر

یک سری از گوسفندان میش که توانایی آبستن شدن و مادر شدن را ندارند و سن آنها بالا رفته است یا قوچ هایی که نمی توانند به عنوان قوچ مولد استفاده شوند را با تغذیه مناسب پروار می کنند و پس از چاق شدن گوسفندان آنها را روانه کشتارگاه ها  می کنند.

مزایای پرواربند بره گوشتیتولید پروتئین و گوشت مورد نیاز در یک دوره کوتاه 100 روزه که به آن دوره پرواربندی گفته می شود و با تغذیه مناسب و نگهداری و مراقبت از بره ها عملی می شود.تولید گوشت مرغوب: قطعا بره های سه ماهه که در دوره پرواربندی به وزن 50 کیلوگرم می رسند گوشت مرغوب تری دارند نسبت به دام هایی که با مواد غذایی ضعیف چون کاه تغذیه می شوند.ایجاد شغل و حفظ مراتع کشور: پرواربندی به معنای بیشترین تغذیه با کنسانتره و مواد علوفه ای است که همین باعث ایجاد شغل برای افراد زیاد و همچنین حفظ و سلامت مراتع کشور می شود.نکات مهم هنگام خرید بره گوشتیبی حالی، سستی، زردی،کم اشتهایی و ریزش پشم بره های شیری همگی نشان از بیمار بودن بره زنده دارد از این جهت مواظب باشید که بره های بیمار را نخرید.وزن بره زنده نباید کمتر از 25 کیلوگرم باشد چونکه کاهش وزن می تواند باعث تلف شدن بره های شیری شود.هنگام خرید بره از گله گوسفندان حتما مواظب باشید که از گله گوسفندان که تنوع رنگ زیادی دارند خرید نکنید چرا که این تنوع رنگ گوسفندان به معنای از درهم آمیختی نژادهای گوسفندان است و برای پرواربندی مناسب نیستند

 

 • سرفصل های دوره
 • شناخت نژاد مناسب پرواربندی
 • شناخت بره های با کیفیت جهت پروار
 • انواع شیوه های پرواربندی بره
 • اصول طراحی جایگاه
 • جیره نویسی وتغذیه بره پرواری
 • اصول بهداشت و واکسیناسیون 
 • شناخت بیماریها وپیشگیری
 • انگل درمانی 
 • طرح توجیهی اقتصادی پرواربندی
 • بازاریابی وفروش

همچنین جهت خرید بره  پرواری  شال وافشار با شرکت فرادام زرین خاورمیانه تماس بگیرید

(09135527076_09120441346)

www.faradamzarin.com

شهریه دوره آموزشی

 

آنلاین : 400.000 هزارتومان


دوره آنلاین بصورت زنده در سایت برگزار می گردد(ظرفیت 10 تا 25 نفر) بهمراه مدرک معتبر

 


حضوری : 500.000 هزارتومان


دوره حضوری با رعایت پروتکل های بهداشتی (تعداد شرکت کنندگان 10 تا 15 نفر) بهمراه ارئه مدرک معتبر

 


طلایی : 2.500.000 میلیون تومان


دوره طلایی با ظرفیت 2 تا 5 نفر برگزار می شود که با توجه به شرایط هر دوره بصورت تئوری و عملی و یا همراه با بازدید و دارای مدرک معتبر می باشد.


مجازی : 250.000 هزار تومان


دوره مجازی مبتی بر متن می باشد که پس از ثبت نام در دوره ،فایل  پی دی اف آموزشی و یا سی دی آموزش دوره در اختیار کارآموزان قرار می گیرد.
نکته : این دوره بدون مدرک آموزشی است